Działalność Aszramu

Aszram Janglidasa Maharaj mieści się w spokojniej wiosce Kokamthan w stanie Maharashtra niedaleko miasta Shirdi 250 km od Bombaju.

Aszram w Kokamthan bardzo się zmienia, powstają nowe budynki, trwają budowy. Mimo, że jest miejscem odosobnienia i medytacji – nie jest to pustelnia zaszyta głęboko na odludziu.

Aszram prowadzi też zakrojoną na szeroką skalę działalność edukacyjną. Od lat działają szkoły podstawowa i średnia, w których uczy się ok. 1.500 dzieci. W 2011 roku otwarto Engineering College w Shahapur, natomiast w 2012  rozpoczęła swoją edukację  Atma Malik International School, kształcąca 10.000 uczniów. Założenia tego projektu, obejmującego kompleks szkół, internat i kompleks sportowy z basenem, boiskami do gier zespołowych, krykieta, bieżnią lekkoatletyczną, są imponujące.

Wszystkie szkoły stawiają sobie za cel nie tylko przekazanie młodzieży nowoczesnej wiedzy, ale również wspieranie harmonijnego rozwoju pod względem fizycznym, emocjonalnym i duchowym. Dlatego w programach tych szkół znajduje się także medytacja i są one prowadzone pod osobistym patronatem Sadguru Atma Malik Mauli.

W ramach aszramu funkcjonuje też nowocześnie wyposażony szpital Atma Malik Hospital, który jest największą placówką medyczną w okolicy.

ŻYCIE W ASZRAMIE

Aszram to miejsce edukacji i rozwoju duchowego, dlatego zaprasza do siebie wszystkich, którzy pragną poddać się ścieżce rozwoju według zasad Sadguru Atma Malik Mauli. Obowiązują tu zasady, które przybywający w aszramie zobowiązują się przestrzegać. 

Główne zasady aszramu:

  • Celem pobytu w aszramie jest praktyka medytacji, a więc udział w codziennym planie dnia
  • Na terenie aszramu nie wolno palić ani spożywać alkoholu
  • Kobiety i mężczyźni mieszkają w oddzielnych pokojach (nie dotyczy to małżeństw)
  • Serwowane jest jedzenie wegetariańskie
  • Obowiązuje cisza nocna
  • Zalecany jest biały strój

Plan Dnia w aszramie jest niemal niezmienny. W grudniu 2017 roku, po 15-letnej przerwie, Babaji rozszerzył go o medytacje w nocy. I tak, doba składa się z siedmiu sesji medytacyjnych, które kończą się śpiewaniem Aarti. Cyfra siedem odnosi się do siedmiu czakr w ciele człowieka, a każdej poświęcona jest jedna medytacja. Dzień zaczyna się od medytacji w ciszy, w sali medytacyjnej. Kobiety siedzą oddzielnie od mężczyzn, po obydwu stronach sali, skierowani w stronę obrazu Vishwatmaka symbolizującego Uniwersalna Duszę. Siadają ze skrzyżowanymi nogami, tak, żeby pozycja była wygodna, aby uwaga podczas medytacji nie kierowała się na płaszczyznę cielesną. Medytujący siedzą nieruchomo, z zamkniętymi oczami i – zgodnie z zaleceniami Mistrza – koncentrują się na sercu, które zamieszkuje Dusza

Plan dnia:

07:00 – 08:00 medytacja Aarti
08:00 – 09:00 śniadanie
09:00 – 10:00 medytacja
11:00 – 12:00 medytacja
12:00 – 13:00 obiad
17:00 – 18:00 medytacja
19:00 – 20:00 medytacja Aarti
21:00 – 21.15 medytacja
03:00               medytacje nocne

Aszram kultywuje wiele świąt, związanych z cyklami natury oraz z uniwersalnymi wartościami. Więcej na temat świąt można przeczytać w sekcji WIEDZA.

Scroll to Top